Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Bielsko-Biała, miasto powiatowe stworzone z połączenia sąsiadujących ze sobą dwóch miejscowości, Bielska i Białej, jest centrum administracyjno-gospodarczym i kulturowym pogranicza śląsko-małopolskiego, tzw. Podbeskidzia. Pomimo że historia obydwu miejscowości sięga wieku XII, jego zachowana architektura bazuje na obiektach powstałych w czasie rozkwitu przemysłowego, tj. przełomu XIX i XX wieku. Mimo wielu miejsc atrakcyjnych turystycznie, jakie możemy podziwiać w Bielsku- Białej oraz w jej okolicach, punktem, który pozostawia wiele do życzenia zarówno wśród turystów, którzy przemierzają miasto w celu odszukania perełek architektonicznych i atrakcji turystycznych, a także wśród samych mieszkańców miasta, jest Plac Fabryczny.
Położony niemalże w ścisłym centrum miasta Plac Fabryczny jest jednym z najbardziej odstraszających jego miejsc, które nie doczekało się do tej pory rewitalizacji. Pomimo częściowo zabytkowej zabudowy (w obrębie placu znajdują się pochodzące z XIX wieku zabudowania zespołu Fabryki Sukna Karola Jankowskiego) pozostała jego część jest dużo mniej atrakcyjna pod względem estetyki i bezpieczeństwa.
Obiekty tu zlokalizowane są zaniedbane, w dużej mierze to opuszczone, niezabezpieczone pustostany, w tym nieużytkowane i nieestetyczne budynki bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej, które od dawna przeznaczone są do rozbiórki. Niestety również zabudowa mieszkalna wymaga dużego nakładu pracy celem przywrócenia jej atrakcyjności wizualnej. Zapuszczone podwórka oraz stare boksy garażowe po prostu odstraszają.
Plac Fabryczny w Bielsku-Białej podlega nadzorowi konserwatora zabytków, dlatego jakiekolwiek koncepcje dotyczące jego rewitalizacji muszą być zgodne z jego wytycznymi, wykonywane za jego zgodą oraz pod jego nadzorem. Nacisk ze strony mieszkańców Bielska-Białej sprawia, że władze podjęły decyzję o rozpoczęciu rewitalizacji tego zdewastowanego terenu, rozpoczynając od ogłoszenia konkursu na wykonanie całościowego projektu architektonicznego.
Pomimo wyłonienia najbardziej wartościowego projektu rozpoczęcie jego realizacji nie będzie szybkie i proste. Zawiłości związane z prawem własności do nieruchomości na terenie Placu Fabrycznego oraz przynależność części samego placu do Skarbu Państwa powodują, że niezbędne jest przejęcie i wykupienie przez gminę tych części terenu i nieruchomości.
Niemniej jednak przyjęcie konkretnej koncepcji oraz już skierowane odpowiednie pisma wskazują, że władze gminy bardzo poważnie przygotowują się do odnowienia terenu, aby współgrał z pozostałą zabudową miasta.