BOOM studio | Szczyrk - Wiślańska - BOOM studio

Szczyrk – Wiślańska


  • 01 Gru


  • admin

Rejony ulicy Wiślańskiej należą do najbardziej dzikich i zarazem najpiękniejszych miejsc w Szczyrku, gdzie można uzyskać pozwolenie na budowę. Droga wije się serpentynami w górę od Soliska, mijając Halę Pośrednią, aż do malowniczo położonej Przełęczy Salmopolskiej znanej również pod nazwą Biały Krzyż. Teren, na którym mięliśmy przyjemność projektować, znajduje się na wschodnim zboczu góry Grabowa (907 m n.p.m.). W rejonie projektowanych budynków zbocze nachylone jest pod kątem od 21° do 25°, co było dużym utrudnieniem projektowym.

Całość zabudowy stanowią trzy budynki mieszkalne jednorodzinne oraz dziewięć budynków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Dla budynków zaprojektowany został parking we wschodniej części działki. Poziom parkingu został obniżony w celu “ukrycia wizualnego” samochodów stojących na parkingu.  Do poszczególnych budynków zlokalizowanych na przedmiotowej działce prowadzi sieć ścieżek pieszych wyposażonych w wygodne schody terenowe.

Budynki zaprojektowane zostały wzdłuż osi wschód-zachód z ekspozycją na stronę wschodnią (widok na góry). Od tej strony zaprojektowano duże przeszklenia i szklane lub ażurowe balustrady jak najmniej ograniczające atrakcyjny widok.

Budynki przykryte są dwuspadowymi dachami o kącie nachylenia 55°. Elewacje wschodnie budynków tworzą charakterystyczny rysunek trójkątów “rozrzuconych” po zboczu. Jest to element spajający wizualnie całość założenia i stanowi element identyfikacji wizualnej. Elewacje budynków pokryte są kamieniem pochodzącymi z małego kamieniołomu w Szczyrku co oprócz drewnianych trójkątów dodatkowo “wtapia” budynki w istniejące otoczenie. Poszczególne budynki w zabudowie szeregowej są poprzesuwane między sobą tak, aby nie zasłaniały widoku na góry.