zaglebiowski park linearny

Zagłębiowski Park Linearny

Zagłębiowski Park Linearny to projekt realizowany na terenie Dąbrowy Górniczej, Będzina, Siewierza, Psarów, Sławkowa, Sosnowca oraz powiatu będzińskiego. Cel projektu zakładał zagospodarowanie przestrzeni zielonych w Zagłębiu położonych wzdłuż doliny rzek Przemszy i Brynicy. Projekt był szeroko promowany, aby zachęcić mieszkańców regionu do zgłaszania swoich pomysłów i przyczynienia się do zmiany przestrzeni miejskiej na przyjazną człowiekowi i bardziej zieloną.

Czym są parki linearne?

Parki linearne to ciekawy pomysł na wprowadzenie większej ilości zieleni do miast. To tak zwane „zielone ścieżki” lub „zielone trasy”. Powstają głównie w miejscach, które pełniły funkcję komunikacyjną w przeszłości lub były do niej przeznaczone, a także wzdłuż cieków wodnych. Założeniem parków linearnych jest więc wkomponowanie zieleni w zabudowę miejską na tyle, na ile to możliwe.

Zagłębiowski Park Linearny – główne założenia

Projekt realizowany w Zagłębiu to ogromna inwestycja. Większość terenów dostosowano do bezpiecznego spędzania czasu na powietrzu – powstały ścieżki, ławki, drogi rowerowe, place zabaw oraz siłownie na powietrzu. Projekt założył też powstanie plaż miejskich, zarówno takich o charakterze rekreacyjnym, jak i sportowym. Oczywiście, nie mogło zabraknąć też nasadzeń roślin, krzewów i pojedynczych drzew. Park ma więc sprzyjać spędzaniu czasu na świeżym powietrzu oraz większej aktywności. To jednak nie wszystko – bardzo ważna jest jego rola edukacyjna. Powstały ścieżki dydaktyczne, wieża widokowa, a także plenerowe Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej.

Zagłębiowski Park Linearny to bardzo ważna i potrzebna inwestycja dla tego regionu. W okolicy brakowało atrakcyjnych terenów zielonych, a powstała w parku „sztuczna plaża” to dla przykładu pierwsze takie miejsce w okolicy. Z pewnością bardzo podniesie atrakcyjność Zagłębia oraz poprawi jakość codziennego życia jego mieszkańców. Zagłębiowski Park Linearny to jednak nie tylko rozrywka i rekreacja. Należy pamiętać, że powstał on na terenach atrakcyjnych przyrodniczo i krajobrazowo. Powstały park linearny ma więc za zadanie edukować. Jednym z głównych celów projektu była ochrona bioróżnorodności na jego terenach. Ważnym zadaniem będzie więc promowanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców Zagłębia.

Zwiększenie świadomości społecznej na temat realnych problemów dotyczących ekologii to bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie. W Zagłębiowskim Parku Linearnym ma być ono realizowane w przyjazny dla społeczności sposób – poprzez spędzanie miło czasu w otoczeniu przyrody, pięknych krajobrazów i wygodnej infrastruktury.

 

Źródło zdjęcia: https://npp.slaskie.pl/vote/content/zaglebiowski-park-linearny

Podziel się swoją opinią